2021 Oscars: The Complete List...

Movies & TV

2021 Oscars: The Complete List Of Winners & Nominees

Tara Walsh
Tara Walsh

08:48 26 Apr 2021


Share this article


2021 Oscars

The 2021 Oscars took place last night, and so many amazing stars took home awards.

Nomadland's Chloe Zhao made history by becoming the first woman of colour to win Best Director.

She's also the second woman in the ceremony's history to bag the prize.

Chloé Zhao Oscars

The coveted Best Picture award also went to Nomadland.

And unfortunately, Irish animation Wolfwalkers lost out on Best Animated Feature Film to Disney's Soul.

Here's the full list of 2021 Oscar nominees and winners:

Best Actor in a Leading Role

Anthony Hopkins, The Father (WINNER)

Riz Ahmed, Sound of Metal

Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

Gary Oldman, Mank

Steven Yeun, Minari

Best Actress in a Leading Role

Frances McDormand, Nomadland (WINNER)

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom

Andra Day, The United States v. Billie Holiday

Vanessa Kirby, Pieces of a Woman

Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best Picture

Nomadland (WINNER)

The Father

Judas and the Black Messiah

Mank

Minari

Promising Young Woman

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

Best Original Song

Fight for You, Judas and the Black Messiah (WINNER) 

Hear My Voice, The Trial of the Chicago 7

Húsavík, Eurovision Song Contest

Io Si (Seen), The Life Ahead

Speak Now, One Night in Miami

Best Original Score

Soul, Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste (WINNER)

Da 5 Bloods, Terence Blanchard

Mank, Trent Reznor, Atticus Ross

Minari, Emile Mosseri

News of the World, James Newton Howard

Best Film Editing

Sound of Metal, Mikkel E.G. Nielsen (WINNER)

The Father, Yorgos Lamprinos

Nomadland, Chloé Zhao

Promising Young Woman, Frédéric Thoraval

The Trial of the Chicago 7, Alan Baumgarten

Best Cinematography

Mank, Erik Messerschmidt (WINNER)

Judas and the Black Messiah, Sean Bobbitt

News of the World, Dariusz Wolski

Nomadland, Joshua James Richards

The Trial of the Chicago 7, Phedon Papamichael

Best Production Design

Mank (WINNER)

The Father

Ma Rainey’s Black Bottom

News of the World

Tenet

Best Actress in a Supporting Role

Yuh-Jung Youn, Minari (WINNER)

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm

Glenn Close, Hillbilly Elegy

Olivia Colman, The Father

Amanda Seyfried, Mank

Best Visual Effects

Tenet, (WINNER)

Love and Monsters

The Midnight Sky

Mulan

The One and Only Ivan

Best Documentary Feature

My Octopus Teacher (WINNER)

Collective

Crip Camp

The Mole Agent

Time

Best Documentary Short Subject

Colette, Anthony Giacchino and Alice Doyard (WINNER)

A Concerto Is a Conversation, Ben Proudfoot and Kris Bowers

Do Not Split, Anders Hammer and Charlotte Cook

Hunger Ward, Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman

A Love Song for Latasha, Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

Best Animated Feature Film

Soul (Pixar) (WINNER)

Onward (Pixar)

Over the Moon (Netflix)

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)

Wolfwalkers (Apple TV Plus/GKIDS)

Best Animated Short Film

If Anything Happens I Love You (Netflix) (WINNER)

Burrow (Disney Plus/Pixar)

Genius Loci (Kazak Productions)

Opera (Beasts and Natives Alike)

Yes-People (CAOZ hf. Hólamói)

Best Live-Action Short Film

Two Distant Strangers (WINNER)

Feeling Through

The Letter Room

The Present

White Eye

Best Sound

Sound of Metal (WINNER)

Greyhound

Mank

News of the World

Soul

Best Director

Chloé Zhao, Nomadland (WINNER)

Thomas Vinterberg, Another Round

David Fincher, Mank

Lee Isaac Chung, Minari

Emerald Fennell, Promising Young Woman

Best Costume Design

Ma Rainey’s Black Bottom, Ann Roth (WINNER)

Emma, Alexandra Byrne

Mank, Trish Summerville

Mulan, Bina Daigeler

Pinocchio, Massimo Cantini Parrini

Best Makeup and Hairstyling

Ma Rainey’s Black Bottom, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson (WINNER)

Emma, Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze

Hillbilly Elegy, Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle

Mank, Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff

Pinocchio, Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

Best Actor in a Supporting Role

Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah (WINNER)

Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7

Leslie Odom Jr., One Night in Miami

Paul Rac, Sound of Metal

Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Best International Feature Film

Another Round (Denmark) (WINNER)

Better Days (Hong Kong)

Collective (Romania)

The Man Who Sold His Skin (Tunisia)

Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

Best Adapted Screenplay

The Father (WINNER)

Borat Subsequent Moviefilm

Nomadland

One Night in Miami

The White Tiger

Best Original Screenplay

Promising Young Woman, Emerald Fennell (WINNER)

Judas and the Black Messiah, Will Berson, Shaka King; Story by Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas, Keith Lucas

Minari, Lee Isaac Chung

Sound of Metal, Darius Marder, Abraham Marder; Story by Darius Marder, Derek Cianfrance

The Trial of the Chicago 7, Aaron Sorkin

Congrats to all the 2021 Oscar nominees and winners!


Share this article


Read more about

Oscars

Live: Title

Description

Added to queue
Removed from queue

On Air

Share

Share

Next up on queue

Title
Description
Duration

There are currently no podcasts in the queue

Go to podcasts

On Air

SPIN HITS WITH MARTY

SPIN HITS WITH MARTY

10:00 PM-12:00 AM

Share

Up next

SPIN HITS AT NIGHT

SPIN HITS AT NIGHT

12:00 AM-07:00 AM

Share

FULLY CHARGED

FULLY CHARGED

07:00 AM-10:00 AM

Share

SPIN HITS WITH PETER

SPIN HITS WITH PETER

10:00 AM-03:00 PM

Share

SPIN HITS WITH STEVE K

SPIN HITS WITH STEVE K

03:00 PM-07:00 PM

Share

THE ZOO CREW

THE ZOO CREW

07:00 PM-10:00 PM

Share

SPIN HITS WITH MARTY

SPIN HITS WITH MARTY

10:00 PM-12:00 AM

Share

00:00:00 / 00:00:00

Share on