Last night, the stars descended on the Royal Albert Hall for the 71st British Academy Film Awards in London.
The awards were hosted by Joanna Lumley, and celebrated the industry's best movies, cast and crew of the last 12 months.
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri continued its success as it picked up five awards in total including Best Film and Best British Film.
There was disappointment for our Saoirse Ronan. She missed out on the gong for Best Actress to Frances McDormand for her role in Three Billboards.
Daniel Kaluuya was awarded the Rising Star award, while Allison Janney was named Best Supporting Actress for her role in I, Tonya.
Here's the full list of winners..
Best Film
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Winner
Best Director
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo del Toro, The Shape of Water - Winner
Martin McDonagh, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Leading Actor
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour - Winner
Jamie Bell, Film Stars Don't Die in Liverpool
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Leading Actress
Annette Bening, Film Stars Don't Die in Liverpool - Winner
Frances McDormand, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird
Supporting Actor
Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Winner
Willem Dafoe, Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Supporting Actress
Allison Janney, I, Tonya - Winner
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water
EE Rising Star
Daniel Kaluuya - Winner
Florence Pugh
Josh O'Connor
Timothée Chalamet
Tessa Thompson
Outstanding British Film
Darkest Hour
The Death of Stalin
God's Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Winner
Original Screenplay
Get Out (Jordan Peele)
I, Tonya (Steven Rogers)
Lady Bird (Greta Gerwig)
The Shape of Water (Guillermo del Toro, Vanessa Taylor)
Three Billboards outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh) - Winner
Adapted Screenplay
Call Me By Your Name (James Ivory) - Winner
The Death of Stalin (Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider)
Film Stars Don't Die In Liverpool (Matt Greenhalgh)
Molly's Game (Aaron Sorkin)
Paddington 2 (Simon Farnaby, Paul King)
Outstanding Debut by a British Director, Writer or Producer
The Ghoul – Gareth Tunley (Writer/Director/Producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (Producers)
I Am Not a Witch – Rungano Nyoni (Writer/Director), Emily Morgan (Producer) - Winner
Jawbone – Johnny Harris (Writer/Producer), Thomas Napper (Director)
Kingdom of Us – Lucy Cohen (Director)
Lady Macbeth – Alice Birch (Writer), William Oldroyd (Director), Fodhla Cronin O'Reilly (Producer)
Animated Film
Coco - Winner
Loving Vincent
My Life as a Courgette
Cinematography
Blade Runner 2049 (Roger Deakins) - Winner
Darkest Hour (Bruno Delbonnel)
Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
The Shape of Water (Dan Laustsen)
Three Billboards outside Ebbing, Missouri (Ben Davis)
Costume Design
Beauty and the Beast (Jacqueline Durran)
Darkest Hour (Jacqueline Durran)
I, Tonya (Jennifer Johnson)
Phantom Thread (Mark Bridges) - Winner
The Shape of Water (Luis Sequeira)
Documentary
City of Ghosts (Matthew Heineman)
I Am Not Your Negro (Raoul Peck) - Winner
Icarus (Bryan Fogel, Dan Cogan)
An Inconvenient Sequel (Bonni Cohen, Jon Shenk)
Jane (Brett Morgen)
Editing
Baby Driver (Jonathan Amos, Paul Machliss) - Winner
Blade Runner 2049 (Joe Walker)
Dunkirk (Lee Smith)
The Shape of Water (Sidney Wolinsky)
Three Billboards outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)
Film Not in the English Language
Elle (Paul Verhoeven, Saïd Ben Saïd)
First They Killed My Father (Angelina Jolie, Rithy Panh)
The Handmaiden (Park Chan-wook, Syd Lim) - Winner
Loveless (Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky)
The Salesman (Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy)
Make-Up & Hair
Blade Runner 2049 (Donald Mowat, Kerry Warn)
Darkest Hour (David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji) - Winner
I, Tonya (Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee)
Victoria & Abdul (Daniel Phillips)
Wonder (Naomi Bakstad, Robert A Pandini, Arjen Tuiten)
Original Music
Blade Runner 2049 (Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer)
Darkest Hour (Dario Marianelli)
Dunkirk (Hans Zimmer)
Phantom Thread (Jonny Greenwood)
The Shape of Water (Alexandre Desplat) - Winner
Production Design
Beauty and the Beast (Sarah Greenwood, Katie Spencer)
Blade Runner 2049 (Dennis Gassner, Alessandra Querzola)
Darkest Hour (Sarah Greenwood, Katie Spencer)
Dunkirk (Nathan Crowley, Gary Fettis)
The Shape of Water (Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau) - Winner
Short Animation
Have Heart (Will Anderson)
Mamoon (Ben Steer)
Poles Apart (Paloma Baeza, Ser En Low) - Winner
Short Film
Aamir (Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster)
Cowboy Dave (Colin O'Toole, Jonas Mortensen) - Winner
A Drowning Man (Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell)
Work (Aneil Karia, Scott O'Donnell)
Wren Boys (Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick)
Sound
Baby Driver (Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater)
Blade Runner 2049 (Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth)
Dunkirk (Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten) - Winner
The Shape of Water (Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern)
Star Wars: The Last Jedi (Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood)
Special Visual Effects
Blade Runner 2049 (Gerd Nefzer, John Nelson) - Winner
Dunkirk (Scott Fisher, Andrew Jackson)
The Shape of Water (Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott)
Star Wars: The Last Jedi (Stephen Alpin, Chris Corbould, Ben Morris, Neal Scanlan)
War for the Planet of the Apes (Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joe Letteri, Joel Whist)
BAFTA Special Award
Ray Merrin
Outstanding British Contribution to Cinema
National Film and Television School
BAFTA Fellowship
Sir Ridley Scott